سیستم مدیریت محتوا یا CMS (فرق بین وردپرس و جوملا)

قبل از آنکه سراغ جنگ بین وردپرس و جولا بریم، باید بدانید سیستم مدیریت محتوا یا به اصطلاح

content management system (CMS) چیست ؟

سیستم مدیریت محتوا به نرم افزاری گفته می شود که اطلاعات سایت توسط آن مدیریت می شود. سیستم های مدیریت محتوا بسیاری وجود دارند که به صورت رایگان عرضه می شوند و جوملا و وردپرس از آن نوع هستند.

شاید توضیح بالا خیلی مختصر باشد ولی سیستم مدیریت محتوا دقیقا یک نرم افزاری هست که با آن می توانید عملیات طراحی سایت یا بهتر است بگوییم مدیریت داده های سایت مثل : متن، ویدئو، عکس و … را داشته باشید.

تا اینجا با سیستم مدیریت محتوا آشنا شدین، در ادامه میخواهیم به تقاوت دو سیستم مدیریت محتوا مطرح بپردازیم.

وردپرس بهتر است یا جوملا ؟

هر دو سیستم مدیریت محتوای وردپرس یا جوملا قادر به ساخت وبسایت هایی حرفه ای و جذاب هستند و هر دوی آن ها برای تولید محتوا سیستم های قدرتمندی محسوب می شوند. در هر دوی آن ها گسترش افزونه یا ماژول ها زیاد بوده است به طوری که به راحتی می توان افزونه های این سیستم ها را در گوگل سرچ کرده و به صورت رایگان از آن ها بهره مند شد. در هر دو سیستم می توان از قالب های متنوعی استفاده کرد و آن ها را سفارشی سازی کرد و مورد تغییر و تحول قرار داد. هر دو سیستم امکان نصب شدن بر روی سرور ها را دارند و نیازمند هاست خاص نیستند. حتی هزینه ای که برای مالکیت آن ها صرف می شود کاملا مشابه می باشد. هر دو سیستم کاملا رایگان هستند و دارای تیم توسعه ی قدرتمند برای بخش طراحی، ساخت و پشتیبانی می باشند و مواردی از این قبیل!

در واقع می توان گفت شباهت های این دو سیستم بیشتر از تفاوت هایی است که دارند. پس چه چیزی باعث تفاوت بین آن ها می شود؟ چه عاملی باعث می شود که شما یکی از آن ها را انتخاب کنید؟ در ادامه ی مقاله به پاسخ این سوالات خواهید رسید…

هر آنچه نیازمند شما است را دارند !

بسیاری از افرادی که می‌خواهند وب سایت داشته باشند، برنامه نویس یا توسعه دهنده وب نیستند. بلکه بیشتر آن‌ها همان کاربران معمولی هستند که فقط می‌خواهند یک وب سایت بسازند. پس یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا، سادگی استفاده از آن است. زیرا کاربران و وبمستران نمی‌خواهند بخش عظیمی از زمان خود را در حال دست و پنجه نرم کردن با بخش‌های مختلف یک CMS باشند.

بنابراین همیشه کاربران به CMS هایی علاقه مند می‌شوند که راه اندازی و استفاده از آن‌ها آسان‌تر است و مهارت‌های کمتری می‌خواهند. همچنین سیستم‌های مدیریت محتوا می‌بایست به گونه ای باشند که کاربر با صرف کمترین زمان آموزش، بتواند سایت‌های بسیار با کیفیتی را بسازد و مدیریت کند.

ویژگی های یک سایت خوب و مناسب چیست ؟
ادامه مطلب

تنوع در قالب و افزونه ها

هر دو این CMS‌ها از قابلیت نصب قالب و افزونه‌‌های مختلف برای توسعه و شخصی سازی سایت‌ها پشتیبانی می‌کنند. فراوانی قالب‌ها و افزونه‌های مربوط به سیستم‌های مدیریت محتوا تا حد بسیار زیادی به محبوبیت آن‌ها وابسته است. زیرا زمانی که یک سیستم مدیریت محتوا در میان کاربران از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد، در مقایسه با سایر CMS‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمانی که افراد بیشتری از یک سیستم استفاده کنند، قطعا نیازهای بیشتری برای شخصی سازی آن پیدا خواهند کرد. بر این اساس این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا بازار پر رونقی برای توسعه آن ایجاد شود. با توجه به مطالب گفته شده تقریبا می‌توانید به راحتی تشخیص دهید که کدام یک از سیستم‌های مدیریت محتوا برنده این رقابت است. درست است، باز هم وردپرس نسبت به جوملا و در این زمینه موفق‌تر عمل کرده است.

وردپرس : بزرگترین مزیت وردپرس افزونه‌ها و قالب‌های آن است. اگر به مخزن وردپرس بروید، می‌بینید که تاکنون بیش از 55 هزار افزونه رایگان برای آن توسعه داده شده است که به راحتی یک کلیک نصب می‌شوند. تعداد این افزونه‌ها روز به روز در حال افزایش می‌باشد. همچنین وردپرس پوسته‌‌ها رایگان زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اما قدرت اصلی وردپرس را می‌توان در استفاده از افزونه‌ها و قالب‌های حرفه ای آن مشاهده کرد که اغلب آن‌ها تجاری می‌باشند.

جوملا : در مخزن جوملا تا کنون حدود 8 هزار افزونه رایگان منتشر شده است که این تعداد از افزونه در مقایسه با وردپرس بیسار کمتر است. به همین صورت جوملا نسبت به وردپرس از تعداد و تنوع کمتری در قالب‌های خود دارد. این عوامل باعث می‌شوند که با استفاده از جوملا نتوانید هر نوع سایتی را با امکانات مورد نظرتان ایجاد کنید. پس اگر بخواهید از جوملا برای ساخت یک سایت حرفه ای استفاده کنید در مقایسه با وردپرس نیاز به زمان و صبر بیشتری خواهید داشت.

پشتیبانی وردپرس یا جوملا ؟ کدام بهتر است ؟

همیشه کاربران تازه وارد و کم تجربه نیاز به راهنمایی و پشتیبانی خواهد داشت. بنابراین وجود پشتیبانی یکی از مهمترین فاکتورها برای انتخاب و مقایسه سیستم‌های مدیریت محتوا می‌باشد. زیرا اگر پشتیبانی برای این سیستم‌ها وجود نداشته باشد باید خودتان به دنبال حل مشکلات ایجاد شده در سایت‌ها بپردازید. البته ماهیت پشتیبانی در این CMS‌ها با سیستم‌های مدیریت محتوا اختصاصی به دلیل متن باز بودن متفاوت است.

وردپرس : وردپرس قدرت و محبوبیت خود را با پشتیبانی بی نظیری که دارد به رخ رقیبان خود می‌کشد. این CMS به واسطه محبوبیتی که در میان کاربران دارد دارای انجمن ها، گروه ها، شبکه‌های اجتماعی و … بسیار زیاد و فعالی است که مشغول به توسعه و پشتیبانی آن هستند. بنابراین شما می‌ توانید در انجمن رسمی وردپرس، مستندات و سایر گروه‌های مرتبط با آن بهترین راه حل‌های موجود برای مشکلات خود را بیابید.

نکات و افزونه های امنیتی وردپرس
ادامه مطلب

جوملا : جوملا هم مانند وردپرس جامعه بزرگ و فعالی دارد که به پشتیبانی کاربران مشغول اند. همچنین این سیستم مدیریت محتوا دارای مستندات بسیار خوبی است که می‌توانند راهنمای بسیار ارزشمندی برای کاربران کم تجربه و تازه کار باشند.

سیستم های مدیریت محتوا امنیت دارند ؟

امنیت یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای انتخاب و مقایسه CMS‌های مختلف است. هر سه سیستم مدیریت محتوایی که در حال مقایسه آن‌ها هستیم در صورتی که نکات مربوط به امنیت را رعایت کنیم، از نظر امنیت عملکرد بسیار خوبی دارند. با توجه به محبوبیت و میزان استفاده از این CMS ها، تیم‌های توسعه دهنده آن‌ها همیشه موضوع امنیت را در اولویت خود قرار داده است. قطعا در دنیای هک و نفوذ هیچ وقت نمی‌توان از امنیت صد درصدی صحبت کرد، زیرا امنیت در دنیای اینترنت یک امر نسبی است.

اما در حوزه امنیت برخی سایت‌ها و نرم افزارها امنیت بسیار بالایی دارند و به راحتی قابل نفوذ نیستند.  هر سه وردپرس، جوملا و دروپال در این زمینه بسیار عالی عمل کرده اند و با بروزرسانی‌های مداوم امنیت سیستم خود را حفظ می‌کنند. بنابراین زمانی که کوچکترین مشکلات امنیتی در هر یک از این سیستم‌ها شناسایی شود، تیم توسعه آن‌ها در کمترین زمان نسبت به این موارد عکس‌ العمل نشان می‌ دهد و به سرعت این مشکلات را در قالب بروزرسانی‌های منتشر شده رفع می‌کنند.

بررسی سئو وردپرس با افزونه Yoast Seo

در این میان وردپرس از افزونه سئو وردپرس یا همون Yoast Seo برخوردار هستش که این امکان را در اختیار کاربران خودش قرار میده تا با ارائه ویژگی های زیاد و قدرتمند بتونند تا در جهت افزایش میزان بهینه سازی وبسایت خودشون بپردازند. افزونه Yoast برای نشون دادن نمره به کاربران خودش برای اینکه نشون بده محتوای اونها به چه میزان بهینه است از یک سیستم نورپردازی خیلی ساده و مناسب استفاده کرده که در اون از رنگ‌های قرمز، زرد و سبز برای طبقه بندی محتوا در سه سطح مختلف از نظر بهینه سازی و سئو استفاده میکنه.

علاوه بر این افزونه Yoast Seo این امکان رو به شما میده تا با بهبود وضعیت در هر سطحی که با نور قرمز یا زرد مشخص میکنه اقدام کنید و دقیقا کارهایی که توسط اون میتونید تا چک لیست های لازم برای بهینه سازی محتوا رو به رنگ سبز تبدیل کنید رو برای شما شرح خواهد داد. اگر این مورد کافی نبود و در برخی چک لیست ها نتونستید نمره ای رو دریافت کنید بر اساس ویژگی خوانایی نوشته میزان بهینه سازی نوشته شما برای موتورهای جستجو رو بهبود میبخشه تا بتونید به صورت اصولی به نگارش محتوای خودتون بپردازید.

ویژگی های یک سایت خوب و مناسب چیست ؟
ادامه مطلب

بررسی سئو جوملا با افزونه Ef SEO

برای جوملا نیز در طی تست های صورت گرفته و میزان استفاده پلاگین EFSEO رو میتونیم به عنوان یک معادلی از افزونه Yoast SEO وردپرس در نظر بگیریم تا به مقایسه دو افزونه پر قدرت برای هر یک از سیستم های مدیریت محتوای وردپرس و جوملا بپردازیم. پلاگین EFSEO جوملا نیز امکاناتی رو برای شما فراهم میکنه تا بسیاری از چک لیست های مشابه که در وردپرس هم وجود داره را مانند ویرایش اطلاعات متا نوشته، در انتهای اون به صورت مستقیم وارد کنید و یا اینکه با استفاده از حالت اتوماتیک به ساخت اطلاعات متا برای نوشته خودتون بپردازید.

بنابراین برنده این بخش از لحاظ سئو به جرات وردپرس می باشد.

مزیت های دیگر وردپرس

کد باز – کد باز بودن وردپرس باعث می شود که بتوان از طریق وردپرس یک سایت بسیار ساده تا سایت بسیار پیشرفته را طراحی نمود. کد باز بودن نرم افزار به این معنا است که شما می توانید نرم افزار را دانلود نموده و آن را مطابق با نیازهای خود تغییر دهید. این به ابن معنا است که استفاده از نرم افزار هزینه ای ندارد

نصب آسان – شما به راحتی می توانید وردپرس را نصب نمایید. وردپرس در مدت 5 دقیقه قابل نصب است.

سفارشی سازی قالب های بسیاری وجود دارد – هم در خود سایت وردپرس و هم در سایت های قالب های وردپرس – که برای استفاده کنندگان از وردپرس در دسترس هستند. این امکان به کاربری که هیچ تجربه ای ندارد این امکان را می دهد که سایت خود به صورت دلخواه طراحی نماید. در کنار قالب های سایت پلاگین های بسیاری وجود دارند که به شما امکان مدیریت ظاهر و مطالب وب سایت را می دهد.

مزیت های دیگر جوملا

نصب آسان – به مانند وردپرس جوملا بسیار آسان نصب می گردد

اکستنشن های قدرتمند – جوملا اکستنشن های بسیاری دارد که از طریق آن می توانید به قابلیت های سایت اضافه نمایید. این قابلیت های بسیارند و به شما امکان را برای ایجاد بخش های مختلف سایت می دهد

سطح دسترسی قدرتمند کاربری – در صورتی که سایتی دارید که کاربران بسیاری از آن استفاده می نمایند, بسیار مهم خواهد بود که بتوانید سطح دسترسی خواندن و نوشتن کاربران سایت را به بخش های مختلف تعیین نمایید، جوملا قابلیت انجام این کار را دارد.

یک دیدگاه بنویسید