5 کتاب برای راه اندازی استارتاپ

هر کسب و کاری که می خواهید راه بندازید و یا راه انداختین و ازش دارید پول در میارید استارتاپ نیست !

استارتاپ جایی برای افرادی نیست که بخواین کار برای خودتون بدونید و هر موقع دوست دارید بیاین و برید، استارتاپ ساعت مشخص نداره و بچه های استارتاپی 24 ساعته در حال کار هستن.

حالا با توجه به برخی از نکات استارتاپ هنوز هم دوست دارید استارتاپ داشته باشید ؟!

اگر تصمیم خودتون رو گرفتین باما در ادامه این مقاله همراه باشید.

The Lean Startup | نوپای ناب

این کتاب توسط Eric Ries تحت عنوان The Lean Startup: How Today’s Entrepreneurs Use Continuous Innovation to Create Radically Successful Businesses  نوشته شده است. Ries در کتاب خود یک مدل برای مدیریت چیزی که تا حدودی غیر قابل کنترل است، یعنی‌ همان کسب‌وکار استارتاپی، ارائه می‌دهد. دو مفهوم کلیدی در  افکار Ries، یادگیری و تجربه کردن هستند.

او بر این باور است که یک کارآفرین بر اساس روش مطرح شده در این کتاب می‌تواند یک کسب‌وکار موفق راه اندازد. در ا‌ین کتاب، روش‌های تولید و مدیریت یک کسب‌وکار به‌‌صورت گام‌به‌گام و همراه با مثال‌هایی از شرکت‌های بزرگ ارائه شده است.

این کتاب، پرفروش‌ترین کتاب آمازون در سال ۲۰۱۳ در حوزه کارآفرینی است و اصلی‌ترین دلیل مطرح شدن گسترده کتاب نوپای ناب، کاربردی بودن آن در فضای کارآفرینی است.

کتاب نوپای ناب به شما یاد می دهد که به جای تلف کردن وقت برای ساخت برنامه‌های پیچیده برای کسب‌وکار به تست چشم‌انداز خود به صورت مستمر بپردازید و خود را با شرایط تطبیق دهید.

چه یک فرد با تجربه در زمینه استارتاپ‌ها باشید و چه یک تازه‌کار، هر کارآفرین در تمام پروسه یادگیری خود نیاز دارد تا دانش خود را در تمام سطوح راهبری و مدیریتی افزایش دهد. بنابراین، خواندن این کتاب برای شما مفید است. حتی اگر شما در محیط ‌ استارتاپی نیستید، اما می‌خواهید از ایده‌های مشابه برای مدیریت پروژه جدید، راه‌اندازی محصول یا خدمات جدید استفاده کنید، این کتاب را بخوانید.

Made to Stick | ایده عالی مستدام

این کتاب به ۲۸ زبان ترجمه شده و یکی از صد کتاب برتر حوزه کسب‌و‌کار است، راز ماندگاری ایده‌ها می‌پردازد و با بیانی جذاب خواننده را با خود همراه می‌کند. همه ما دوست داریم وقتی موضوع مهمی را بیان می‌کنیم دیگران به آن توجه کنند تا اثرگذار باشیم و پیام‌مان ماندگار شود.

در اصل، این کتاب کتابی پرورشی است. نویسندگان کتاب ده سال در پی پاسخ این پرسش بودند که ایده را چگونه طراحی کنیم تا ماندگار شود؟ چرا بعضی از ایده‌ها موفق می‌شوند در حالی که بقیه شکست می‌خورند؟

دن‌هیث با برخی از موثرترین و محبوب‌ترین استادان در زمینه‌های مختلف کار کرد. او دریافت اگرچه هرکدام از این معلم‌ها سبک ویژه خود را داشتند، در مجموع روش‌های تدریس آن‌ها تقریبا مشابه بود. چیپ هیث نیز ده سال در پی‌پاسخ این سوال بود که چرا گاهی اوقات ایده‌های بد در بازار اجتماعی ایده‌ها، موفق می‌شوند.

چه چیزی افسانه‌های شهری را آنقدر متقاعدکننده کرده است؟ چرا بعضی درس‌های شیمی بهتر از بقیه در خاطر می‌مانند؟در نهایت تلفیق بررسی‌های این دو نویسنده به شش اصل برای ایده‌های موفق و ماندگار انجامید: ساده (Simple)، غیرمنتظره (Unexpectedness)، معتبر (Credibility)، احساسی (Emotions)،‌ داستانی (Stories) که از حروف اول این کلمات در زبان انگلیسی می‌توان کلمه (SUCCES) را ساخت. به خاطر ترکیب جالب این کلمه،کتاب ایده عالی مستدام که به ترجمه سیدرامین هاشمی و مجتبی اسدی نوشته شده است، خود در اذهان ما نیز ماندگارشد.

Business Model Generation | خلق مدل کسب‌ و کار

این است نقشه موفقیت در کسب و کار !

این کتاب به زبان ساده و خیلی مفهومی به شما کمک می کند تا مدل کسب و کاری خود را خلق کنید و استراتژیستی های مدل کسب و کاری بیزینس خود را در نقشه یا مدل خود یادداشت کنید و در ادامه 9 بخش اصلی مدل کسب‌ و کارتان را تکمیل کنید.

افراد کارآفرین باید خود را به ابزار ترسیم و طراحی مدل کسب‌‏وکار مجهز کنند تا بتوانند تراوشات ذهنی خود را در قالبی درآمدزا قرار دهند تا بتوانند سرمایه‌گذاران را قانع کنند و نوآوری‌های خود را به سرانجام برسانند.

Zero To One | صفر تا یک

اگر به دنبال این هستین که از کجا شروع کنید یا اینکه در مسیر راه اندازی استارتاپ خود متوقف شده اید حتما از این کتاب استفاده کنید، در کتاب صفر تا یک نوشته بلک مسترز و پیتر تیل شما با یادداشت های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده آشنا می شوید، درباره «رقابت» و «انحصار» صحبت می‌کند و تأثیر آن‌ها را بر روی شرکت‌های نوپا (یا استارتاپ) بیان می‌کند و برای حضور در دنیای متشنج و پرتلاطم کسب و کار راهنمایی‌های سودمندی را بیان می‌کند.

هر کسب‌وکار موفق از مجموعه‌ای از اسرار ساخته شده که از بیرون دیده نمی‌شوند

Blue Ocean Shif | حرکت به سوی اقیانوس آبی

نویسندگان در این کتاب به خوبی توضیح داده اند که در هر مرحله از مسیر توسعۀ استراتژی اقیانوس آبی باید از چه ابزاری و با چه هدفی استفاده کرد. در این کتاب، نویسندگان نشان داده اند که چطور باید از رقابت فراتر رفت، به کارکنان اطمینان بخشید و به رشد جدید دست یافت. آنها گا مبه گام ما را راهنمایی می کنند که چطور سازمان خود را از اقیانوس سرخی که به اشغال رقبا درآمده است به سوی اقیانوس آبیِ بازار بدون رقابت روانه کنیم. این کتاب ترجمه عنوان اصلی  Blue ocean shift می باشد.

در حرکت به سوی اقیانوس آبی، افراد و روح انسانی ما هم به اندازه ابزارهای خلق بازار و فرایندی که امتحانش را پس داده باشد اهمیت دارند تا شما، تیم و سازمانتان را به نحوی از اقیانوس سرخ به سوی اقیانوس آبی به حرکت درآورند که افراد این فرایندها را متعلق به خود بدانند و پیش ببرند تا به موفقیت برسند. این کتاب راهنمای گام به گامی ارائه می دهد که هرکسی می تواند آن را دنبال کند. و درباره اینکه چه چیزی موثر است و چه چیزی موثر نیست و چطور از دام های احتمالی در طول مسیر بپرهیزیم، درس هایی دارد که آنها را از میدان نبرد آموخته و در میدان عمل آزموده ایم .

آغازگر کسب و کار همزمان… شامل مثالهای قدرتمندی در زندگی واقعی است …
این راهنمای ارزشمند برای خوانندگان متمایل به تجارت کارساز خواهد بود.

یک دیدگاه بنویسید