معرفی سایت GTmetrix.com

ابزار GTmetrix یکی از سرویسهای دو شرکت گوگل و یاهو است که برای بررسی و تحلیل سرعت وبسایت ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و تحلیل‌های دقیقی در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهد، به گونه‌ای که با کمک این ابزار می‌توان سرعت بارگذاری سایت را مورد بررسی قرارداد. سایت  GTmetrix یکی از ابزارهای آنلاین قوی و پر طرفدار است، مخصوصا در ایران طرفداران زیادی به این سایت سر میزنند و وب سایت خودشان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، و جالب آن است که بدانید بیشترین ترافیک سایت جی تی متریکس در سال ۲۰۱۷ از سمت ایران بوده است و کاربران ایرانی بیشتر از هر کاربران دیگری در دنیا وارد این سایت می‌شوند ، GTmetrix یک سایت کارآمد جهت تست و آنالیزسرعت بارگذاری وب سایت است که به بررسی لودینگ و پارامتر های مختلف که در سرعت بارگزاری وبسایت تاثیرگذار هستند ، می‌پردازد و سعی دارد با نشان دادن فاکتورهای لازم باعث افزایش سرعت سایت شما شود.

جی تی متریکس چه چیزی را اندازه گیری می‌کند؟

گزارش‌های جی تی متریکس به صورت خلاصه عملکرد وبسایت را بر اساس سه فاکتور مهم (از قوانین Google PageSpeed و YSlow) برای سرعت بارگذاری سایت در اختیار شما قرار می‌دهد :

  • زمان بارگذاری صفحه : زمان کلی که طول می‌کشد URL مورد نظر به طور کامل در مرورگر بارگذاری شود که مکان سرور تست قبل از شروع گزارش و حین گزارش به شما اطلاع‌رسانی می‌شود.
  • سایز کل صفحه : در زمان بارگذاری حجم تمام فایل‌ها و کدها محاسبه و نمایش داده می‌شود که یکی از فاکتورهای سرعت بارگذاری صفحات است.
  • تعداد کل درخواست‌ها : به هنگام بارگذاری و لود یک صفحه، تعداد درخواست‌های صورت گرفته برای بارگذاری جمع‌آوری و به شما گزارش می‌شود.
  • جزئیات : اولین ویژگی اصلی یک ابزار تست سرعت قوی بررسی جزئیات است. باید زمان بارگذاری تمامی آیتم ها را بررسی کرده و گزارش کاملی ارائه دهد. اگر بخواهید هر چیزی را بدون تفکیک و بدون دقت در سایت قرار بدهید قطعا سرعت سایت شما پایین می آید. توصیه هایی که در مورد تجزیه و تحلیل و بهبود سرعت سایت شنیده اید را فراموش نکنید.
  • آزمایش مبتنی بر موقعیت مکانی : همه سرورهای ابزار تست سرعت نباید فقط در یک مکان باشد. اگر وب سایت شما از طریق سروری مستقر در انگلستان میزبانی می شود، به طور طبیعی سرورهای انگلستان هنگام رسیدگی به وب سایت شما زمان بارگزاری کمتری خواهند داشت و به طور بالقوه نقاط ضعفی که وب سایت شما برای بهبود سرعت دارد پنهان می شود.

    ابزار تست سرعت مورد استفاده شما باید از ظرفیت تست چندین سرور مستقر در سراسر جهان برخوردار باشد، تا از یک تجربه سریع و سازگار با ترافیک تان اطمینان حاصل کنید.

  • قابلیت نظارت : عوامل موثر بر سرعت بارگذاری صفحه متغیر است. یعنی شما می توانید با ایجاد محتوا یا ساختار جدید، در وب سایت خود تغییراتی ایجاد کنید. یک ابزار تست سرعت با قابلیت نظارت می تواند وب سایت شما را به طور مرتب تست کند و گزارش هایی از سرعت بارگذاری صفحه را مستقیماً به صندوق ورودی شما ارسال کند، بنابراین در آخرین بروز رسانی ها اگر مشکلی وجود داشته باشد متوجه آن خواهید شد. در غیر این صورت، ایجاد تغییری کوچک در وب سایت ممکن است دارای پیامدهای منفی زیادی برای زمان بارگذاری صفحه شما باشد و باعث از دست دادن بازدید کنندگان و مشتریان بالقوه می شود.
رتبه الکسا چیست ؟
ادامه مطلب

ابزاری برای تجزیه و تحلیل وب سایت

گاهی مدیران به دنبال آنالیز و افزایش Performance سایت هستند، این کار توسط ابزار GTmetrix قابل اجراست که هم سرعت لود صفحه افزایش پیدا می‌کند و هم بهینه سازی سایت بهتر انجام می‌شود.

سهولت در یادگیری و کاربرد

استفاده از ابزار GTmetrix بسیار آسان بوده بطوری که به دلیل طراحی ساده، تمامی کاربران توانایی کار با آن را دارند. در ابزار GTmetrix هر بخش با عنوان «what does this mean» در کنار هر تب آورده می‌شوند که از این طریق می‌توان توضیحات را به صورت خلاصه مطالعه نمود.

کمک به افزایش سرعت لود سایت

جی تی متریکس تحلیل جامعی را از سرعت سایت بر اساس شاخص‌های تعریف شده GooglePage Speed و Yslow انجام می‌دهد که به همراه آن توصیه‌هایی نیز برای افزایش سرعت ارائه می‌دهد. این ابزار همچنین قابلیت تحلیل سرعت بارگذاری سایت بر روی تلفن‌های هوشمند را نیز داراست.

امکان مقایسه چندین وب سایت

یکی دیگر از ابزار GTmetrix، امکان مقایسه چندین وب سایت با شاخص‌های مختلف می‌باشد که این کار می‌تواند به ارتقا سطح وب سایت کمک کند.

بررسی سایت

با این ابزار می توان به بررسی میزان بهینه سازی تصاویر، کمینه بودن اندازه درخواست‌ها، بررسی ساختار کدهای HTML و CSS، ساختار کد جاوا اسکریپت و … پرداخت. نکته جالب توجه این سرویس، پیشنهادات جالب و کاربردی است که برای بهینه‌سازی سرعت بخش‌های مختلف وبسایت، به شما ارائه می‌دهد.

قابلیت تعیین شاخص‌های اختصاصی

ابزار GTmetrixقابلیت تعریف و تعیین شاخص‌های خاص را با مقادیری ویژه برای وبسایت فراهم می‎کند و در صورتی که عملکرد سایت شما از مقدار شاخص‌های تعریف شده پائین‎تر باشد، پیام هشداری از طرف وب سایت GTmetrix به آدرس پست الکترونیکی ارسال می‌شود.

رتبه الکسا چیست ؟
ادامه مطلب

ایجاد تست‌های زمان بندی شده

GTmetrix می تواند تست‌های زمان بندی شده ای را ایجاد نموده که این تست‌ها می‌توانند به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه با توجه به شاخص‌هایی که برای آنها تعریف می‌شود، برروی سایت انجام شوند. این ابزار همچنین قابلیت انجام تست‌های ساعتی را نیز دارد.

ارائه سرویس‌های اختصاصی

جی تی متریکس می‌تواند چهار سرویس اختصاصی ارائه نماید که عبارتند از؛ سرویس نقره ای، سرویس برنزی، سرویس طلایی و سرویس سفارشی. این سرویس‎ها بر حسب میزان قابلیتشان، قیمت‌های مختلفی نیز دارند.

تولید گزارش‌های حرفه‌ای با فرمت PDF

گاهی برخی از مطالبی که در سایت قرار داده می‌شود بسیار طولانی هستند و به همین دلیل ممکن است بازدیدکننده خسته شود. قراردادن مطالب طولانی در فایل‌های PDF این کار را آسان می‌کند. ابزار GTmetrix نیز به منظور قابلیت بارگذاری PDF ، مناسب می‎باشد.

ارائه توصیه‌های کاربردی در رابطه با SEO سایت

این ویژگی برای طراحی سایت حرفه ای بسیار مناسب است. باتوجه به امکاناتی که ابزار GTmetrix ارائه می‌دهد، به طور خودکار بهینه‌سازی سایت نیز صورت می‌گیرد.

بررسی قسمت‌های مختلف و نحوه استفاده از سایت GTmetrix

اولین قدم در کار با این ابزار ، قرار دادن URL برای تجزیه و تحلیل است، URLرا برای تجزیه و تحلیل وارد کنید. اینجاست که باید URL یک وب سایت خاص را بچسبانید و کل مراحل را شروع کنید. بعد روی Analyze کلیک کنید.

به محض کلیک بر روی دکمه، ابزار شروع به تجزیه و تحلیل وب سایت شما می کند و در نهایت شما را به صفحه ای با نتایج تجزیه و تحلیل هدایت می کند. این شامل نتایج صفحه Google Speed ، امتیاز YSlow ، زمان بارگذاری، اندازه صفحه و موارد مشابه است.

رتبه الکسا چیست ؟
ادامه مطلب

PageSpeed چیست ؟

اطلاعات بدست اومده از بررسی سایت با الگوریتم های گوگل را با جزئیات بیشتر به همراه اخطارها نشان می‌دهد. درواقع نزدیک به ۲۷ فاکتور در PageSpeed وجود دارد که اگر سبز رنگ باشد یعنی مشکلی ندارید و اگر قرمز رنگ باشد یعنی یک سری مشکلات وجود دارد و باید به فکر رفع خطاهای PageSpeed باشید. بهینه سازی HTML ، به حداقل رساندن CSS ، بهینه سازی تصاویر چند توصیه ای است که می توانید روی آن کار کنید.

YSlow چیست ؟

YSlow دسته بعدی نتایج است. مشابه با Google Page Speed Insights ، آزمون YSlow نشانگر مناطق اصلی کند بودن وب سایت شما است. این برگه پیشنهادهایی را برای بهبود عملکرد صفحه شما ارائه می دهد و علاوه بر جمع بندی اجزای مختلف صفحه، می توانید آمار دقیق مربوط به صفحه را نیز مشاهده کنید. تعجب نکنید که نتایج متفاوت از Google Page Speed Insights هستند، YSlow  از معیارهای مختلفی برای بررسی سرعت وب سایت استفاده می کند.

Waterfall چیست ؟

تو این بخش با استفاده از نمودار زمان بارگزاری هر بخش رو نشان می‌دهد. و میتوان اطلاعات مفیدی را از نحوه بارگزاری سایت در این بخش گردآوری کرد. waterfall با تجزیه و تحلیل آبشاری در ابزارهای مختلف دیگر هم هست، مثلا در گوگل کروم هم چنین ابزار سئو قرار گرفته است که بسیار می‌تواند به شما در بهینه سازی سرعت کمک کند.

Timings چیست ؟

قسمت تایم، نتایج پیشرفته از جمله مدت زمان بارگذاری صفحه را نشان می دهد. این صفحه می تواند به شما زمان تغییر مسیر، زمان اتصال، زمان بارگذاری پس زمینه، TTFB ، DOM ، First Paint و موارد مشابه را نشان دهد.

Video چیست ؟

میتوانید از فرآیند آنالیز سایت شما در هنگام بررسی سایت در جی تی متریکس فیلمی تهیه کند. البته باید قبل از زدن دکمه شروع آنالیز تیک آن را زده باشید.

History چیست ؟

همانطور که از نام آن پیداست، این مجموعه اطلاعات مربوط به سرعت بارگذاری صفحه، تعداد درخواست ها، نمرات YSlow و موارد مشابه است. اگر در GTMetrix حساب کاربری ندارید، تنها 30 روز به سابقه سایت دسترسی خواهید داشت.

یک دیدگاه بنویسید