لایسنس (License) به چه معنی است ؟

لایسنس یا مجوز چیست ؟

وقتی کسی برای چیزی مجوز می‌گیرد، در‌ واقع از حق خود دفاع می‌کند (مانند کپی‌رایت که هرگونه حقی را صرفاً برای دارنده ی آن محفوظ نگاه می‌دارد.)
به طور کلی، یک لایسنس‌ شامل یکسری راهنمایی‌ و قوانینی برای استفاده ی دیگران از کارهای شما را ارائه می‌دهد و این در حالی است که لایسنس‌های اپن‌سورس به دیگران کمک می‌کنند تا بدون نیاز به کسب اجازه ی شخصی و اصطلاحاً Per Case، در پروژه ی شما مشارکت کرده و یا از آن -بر اساس قوانین لایسنس- استفاده کنند که در ادامه به برخی از این مجوزها و ماهیت‌شان و همچنین شرایط توزیع‌، اعمال تغییرات، استفاده شخصی و غیره اشاره می‌کنیم.

GPL چیست؟

GPL یا General Public License ، که گاهی به آن GNU GPL نیز گفته می شود ، رایج ترین مجوز نرم افزار رایگان است.

این کار توسط ریچارد استالمن از بنیاد نرم افزار آزاد برای پروژه گنو نوشته شده است. این مجوز اجازه می دهد تا نرم افزار آزادانه مورد استفاده ، اصلاح و توزیع مجدد قرار گیرد. توزیع های فعلی وردپرس تحت مجوز GPLv2 یا GPL (نسخه ۲) از این مجوز مجاز است که محدودیت های خاصی در مورد نحوه تغییر و توزیع نرم افزار ارائه می دهد، به این معنی که وردپرس یک نرم افزار منبع باز است که توسط هر کسی قابل استفاده ، اصلاح و گسترش است. به طور خاص ، هر چیزی که برای استفاده با وردپرس مانند یک تم یا افزونه طراحی شده باشد باید تحت همان مجوز GPL توزیع شود.

دامین یا دامنه چیست ؟
ادامه مطلب

اگر قصد ایجاد طرح های زمینه یا پلاگین های خود را ندارید ، یا قصد ایجاد محصولات مشتق را ندارید اما قصد توزیع یا فروش آنها را به افراد دیگر ندارید ، دیگر نیازی به نگرانی در مورد مجوز GPL نخواهید داشت. اگر تنها کاری که انجام می دهید یک سایت وردپرس است ، مجوز GPL تا حد زیادی بی ربط است.

اما برای توسعه دهندگان که قصد دارند آثار خود را بفروشند یا آثار خود را به صورت رایگان توزیع کنند ، ضروری است که هر جنبه از محصول شما مطابق با GPL باشد. این بدان معناست که هر پرونده ، CSS  یا سایر قسمتهای محصول شما نیز نرم افزاری رایگان است و از نظر قانونی با مجوز GPL قابل توزیع است.

ویژگی های GPL

  • هرکسی می تواند نرم افزار را بارگیری (دانلود) و اجرا کند.
  • هر کس می تواند آن را تغییر دهد.
  • هر کسی می تواند نسخه های رایگان نرم افزار را مجددا توزیع کند.
  • هر کسی می تواند نسخه های اصلاح شده نرم افزار را توزیع کند.

یکی از جنبه های اصلی GPL استفاده از چیزی است که با عنوان(copyleft برعکس کپی رایت (copyright) است) شناخته می شود. Copyleft نمایشی است با کلمه حق چاپ، اما مفهوم آن بسیار شبیه است. در واقع آن را با استفاده از قانون کپی رایت برای حفاظت از نسخه های اصلاح شده از یک کار، اما نیاز به حمایت های همان به کسانی که نسخه استفاده شود. به همین دلیل هر کار مبتنی بر وردپرس مجوز GPL را به ارث می برد.

RSS چیست ؟
ادامه مطلب

این باعث برخی بحث ها شده است زیرا برخی از شرکت ها و اشخاص سعی در فروش تم های وردپرس و افزونه ها با مجوزهای غیر سازگار دارند. با این حال، یک احساس قوی در میان جامعه برای محافظت از لایه حقوق وردپرس وجود دارد.

یک دیدگاه بنویسید