تفاوت سرور مجازی لینوکس و ویندوز

به منظور راه اندازی کسب و کار آنلاین خود، پس از ثبت دامنه دلخواه، به فضایی برای میزبانی وب خود نیاز خواهید داشت. اگر به سرویسی با کیفیت و پرسرعت نیاز دارید، سرور مجازی یکی از بهترین انتخاب‌های پیش روی شما خواهد بود در حقیقت سرور مجازی یک سرویس است که توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب ارائه داده می‌شود. این سرویس مستقل از سایر فضاهای مجازی که در همان دستگاه وجود دارند، کار می‌کند. افرادی که نیاز به منابع بیشتر و کنترل بالاتری بر روی وب‌سایت خود دارند، انتخاب میزبانی تحت VPS گزینه مناسب‌تری نسبت به هاست اشتراکی برای آنها است.

Vps چیست ؟

یکی از بارزترین ویژگی های میزبانی VPS این است که دسترسی ریشه ای را فراهم می کند که به کاربر قدرت اجرای سیستم عامل های مختلف، نصب برنامه ها و خدمات را می دهد (Virtual Private Server)  VPS .

یک ماشین مجازی (VM) است که سیستم عامل مخصوص خود را که بر روی یک کامپیوتر مستقر است، اجرا می‌کند و به کاربر اجازه می دهد.

برنامه های مختلف سرور مانند : MySQL Apache و PHP را نصب کند.  VPS فاصله میان هاست اشتراکی و پلن‌های میزبانی اختصاصی را پر می‌کند. بدین معنی که می‌توان آن را به‌صورت نسبی به‌عنوان ترکیبی از این دو راه حل قرار داد. به‌عنوان مثال، VPS مانند یک آپارتمان با امکانات کامل است که در آن مالک دغدغه نگهداری از آن را ندارد و همچنین در فضای زندگی خود کنترل و آزادی عمل کامل را دارد.

در میزبانی سرور مجازی کاربر می‌تواند وب‌سایت خود را تحت سیستم عامل Windows یا Linux راه اندازی کند.

سرور مجازی چیست؟

Virtual Private Server یا همان VPS، نوعی ماشین مجازی است که بخشی از یک سرور فیزیکی بوده و دارای سیستم‌عامل و محیط شخصی شده مخصوص به خود است و از منابع سرور فیزیکی اختصاص داده‌ شده، به صورت کاملا مستقل از ماشین‌های مجازی دیگر که بر روی همان سرور فیزیکی وجود دارند، استفاده می‌نماید.

این نوع سرور، توسط ارائه‌دهنده سرویس هاستینگ اینترنت به فروش می‌رسد و گزینه مناسبی برای کسانی است که مایل به ارتقا از هاست اشتراکی با منابع محدود به سرورهایی با سطح دسترسی بیشتر می‌باشند زیرا در این حالت می‌توانند از منابع بیشتری بهره ببرند و کنترل وب سایت خود را در اختیار داشته باشند.

ووکامرس یا شاپ فای یا مجنتو، کدام یک برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی مناسب است ؟
ادامه مطلب

بر روی وی پی اس خود می‌توانید از سیستم عامل لینوکس یا سیستم عامل ویندوز استفاده کرده و از ویژگی‌های هر کدام بهره ببرید.

سرورهای مجازی را می‌توان در دسته بندی، زیرمجموعه سرورهای اشتراکی و سرورهای اختصاصی دانست. یکی از ویژگی‌های بارز انواع سرور مجازی، امکان ایجاد وب سایت بر روی سیستم‌عامل ویندوز یا لینوکس است که این امکان را به کاربران می‌دهد تا نسبت به سیستم عامل مورد استفاده خود، یکی از سرویس‌های سرور مجازی را انتخاب نمایند.

ویژگی های کلی سرور مجازی

قبل از آنکه به مقایسه سرور مجازی ویندوز و لینوکس و کاربرد هر یک از آنها بپردازیم، اشاره ای به ویژگی های کلی سرور مجازی خواهیم داشت.

مقیاس‌پذیری (Scalability)

مقیاس‌پذیری یعنی توانایی تحمل و عملکرد سرور به‌هنگام افزایش بار و ترافیک زیاد و مدیریت سریع و افزایش ظرفیت کاری سرور با استفاده از به کارگیری منابع اضافه سرور می‌باشد. استفاده از یک سیستم مقیاس پذیر در کسب و کار‌ها به هنگام مواجهه با پیک‌های ناگهانی در ترافیک وب که توسط سرور مجازی قابل کنترل و مدیریت است، همواره از اولویت بالایی برخوردار است. اگر کسب و کار شما با ترافیک رو به رشد مواجه است، پس باید حجم کار رو به رشد مدیریت شود، بکار بردن سرور مجازی راه حلی قابل اطمینان برای تنظیم این مقیاس پذیری است.

Differences-between-Linux-and-Windows-virtual-servers-parnasweb-blog02

دسترسی روت (Root Access)

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سرور مجازی این است که دسترسی سطح root را برای کاربران فراهم می‌کند که کاربر به کمک آن قادر به اجرای سیستم عامل‌های مختلف، نصب برنامه‌ها و خدمات متنوع است.

سفارشی‌سازی (Customization)

یک سرور VPS سیستم عامل خاص خود را دارد که به کاربر اجازه می‌دهد برنامه‌های مختلف سرور مانندMySQL ، Apache و PHP را نصب کند. کاربران در هنگام جستجوی پلن‌های هاستینگ از جمله خدمات سرور مجازی، تقریباً همیشه با دو گزینه برای انتخاب سیستم عامل مواجه هستند، ویندوز و لینوکس. انتخاب صحیح سیستم‌عامل، مهم‌ترین انتخاب در خرید سرور مجازی است زیرا بستر و محیط مورد استفاده جهت اجرای اپلیکیشن‌ها را برای شما فراهم می‌کند.

دامین یا دامنه چیست ؟
ادامه مطلب

منابع اختصاصی

میزبانی سرور مجازی امکان تخصیص منابع اختصاصی به کاربران را فراهم کرده و در آن انعطاف کافی در انتخاب میزان فضای دیسک ،حجم دیسک، انتقال داده‌ها، سرعت پردازش و رم وجود دارد.

تفاوت سرور مجازی لینوکس و ویندوز

در ادامه تفاوتهای وی پی اس لینوکس و وی پی اس ویندوز طبق یک سری پارامتر توضیح داده می‌شود :

1. عملکرد

لینوکس

به‌هنگام مقایسه سرور مجازی ویندوز و لینوکس باید گفت که سرور لینوکس در مقایسه به میزان منابع کمتری احتیاج دارد و وقتی بار زیاد است، راه اندازی مجدد مرتبا درخواست نمی شود. لینوکس به طور خاص طراحی شده است تا با SSH استفاده شود و مدیریت VPS از طریق خط فرمان انجام می شود.

ویندوز

ویندوز باید بعد از هر به‌روزرسانی جزئی، ارتقاء درایور‌ها یا نرم‌افزار‌ها مجدداً راه‌اندازی شود، و از آنجا که از GUI (رابط کاربری گرافیکی) استفاده می‌کند، در صورتی که بهینه سازی نشده باشد، به‌شدت از تمام منابع استفاده خواهد کرد.

2. امنیت

لینوکس

سرورهای لینوکس از آنجایی که در آن فقط سرپرستان از امتیازات ویرایش و امنیت برخوردار هستند، ایمن تر به حساب می آیند. با این وجود، این بستگی به تنظیمات و سیستم میزبانی از سیستم عامل نیز دارد.

ویندوز

سرورهای ویندوز نیز امن هستند، با این حال باید تنظیمات مناسب بر روی آنها اعمال شده باشد.

3. سازگاری

لینوکس

لینوکس برای نرم افزارهای منبع باز مانند PHP، Perl ، ROR، Java، Python، SSH، CGI، FrontPage Extensions ایده آل است.

ویندوز

سرور مجازی ویندوز برای اپلیکیشن‌های مخصوص ویندوز مثل ASP Classic ،ASP.net ،MySQL ،C# ،VB Development مناسب است.

4. دسترسی به سرور

لینوکس

دسترسی به فایل‌ها از طریق FTP، هم در لینوکس و هم در ویندوز امکان‌پذیر است. با این حال‌، دسترسی با کمک Telnet یا SSH برای لینوکس یک ویژگی مختص است.

DNS دامین چیست ؟!
ادامه مطلب

ویندوز

در ویندوز دسترسی از طریق FTP وجود دارد، اما با این وجود هیچ نوع دسترسی به کمک SSH در میزبانی تحت ویندوز فراهم نیست.

5. کنترل پنل

لینوکس

عموما cPanel و WHM برای لینوکس استفاده می‌گردند.

ویندوز

به طور عمومی کنترل پنل Plesk در سرور مجازی ویندوز استفاده می‌گردد که دارای رابط کاربر پسندتری است.

6. پشتیبانی

لینوکس

هاستینگ وی پی اس لینوکس از پشتیبانی انجمن‌های Open Source برخوردار است، با این حال در قابلیت اطمینان آن کمی تردید وجود دارد.

ویندوز

وی پی اس ویندوز توسط تیم پشتیبانی IT مایکروسافت پشتیبانی می‌شود.

7. سهولت استفاده

لینوکس

استفاده از لینوکس به دلیل دارا بودن کنترل پنل cPanel که ابزار نسبتا راحتی جهت مدیریت هاستینگ می‌باشد، بسیار آسان است و به مدیریت FTP و SSH کمک می‌نماید.

ویندوز

وی پی اس ویندوز دارای یک رابط کاربری گرافیکی GUI است. همین امر نیز مدیریت سرور را راحت‌تر کرده‌است.

8. هزینه

لینوکس

از آنجا که لینوکس یک سیستم عامل Open Source است، هزینه VPS لینوکس به میزان قابل توجهی پایین‌تر است.

ویندوز

با توجه به این که ویندوز نرم افزار اختصاصی شرکت مایکروسافت است بنابراین لازم است کاربران هزینه لایسنس را پرداخت نمایند که این مورد در هزینه سرور مجازی نیز دخیل می‌باشد.
انتخاب سیستم عامل سرور مجازی به چگونگی مدیریت سرور، هزینه‌ها و روند کار هر سازمان بستگی دارد. هر سیستم عامل، مزایا و معایب خود را دارد که انتخاب گزینه مناسب به رویکرد شما برای بهره بردن از هر کدام وابسته است. در صورتی که اپلیکیشن‌های شما بر روی Ruby، Python و Perl اجرا می‌گردند VPS لینوکس گزینه بهتری می‌باشد.

اما اگر برنامه‌نویس شما برروی ASP.net یا PHP کار می‌کند ، VPS ویندوز را انتخاب نمایید. VPS برای کاربرانی مناسب است که نیاز به استقلال و کنترل سرور دارند. سیستم عامل ویندوز و لینوکس ، هردو پلتفرم‌های قدرتمندی می‌باشند و انتخاب هر کدام از آن‌ها به نیازمندی‌های افراد، محیط نرم افزاری و بودجه بستگی دارد.

یک دیدگاه بنویسید